Siirry suoraan sisältöön
Virittämöt Jätä tarjouspyyntö
Virittämöt Jätä tarjouspyyntö
Kiva, kun kiinnostuit!

Yhdistämme syvän asiakas- ja työntekijäymmärryksen luovaan suunnitteluun, vaikuttavaan viestintään ja vahvaan digiosaamiseen.

Jätä tarjouspyyntö

Blogi ja asiantuntijamateriaalit

Kasvata osaamistasi markkinoinnista, viestinnästä, myynnistä ja johtamisesta blogimme ja maksuttomien asiantuntijamateriaalien avulla. Mukavia oppimishetkiä! 

Aava & Bang

Autamme rakentamaan yrityksiä, joihin sekä henkilöstö että asiakkaat haluavat sitoutua.

Ollaanko yhteyksissä?

Oli asiasi pieni tai suuri, olemme täällä. Jätä viestisi tästä, niin otamme yhteyttä pikimmiten. Ollaan kuulolla!

Ota yhteyttä

 

Markkinointivirittämö myyntiin ja asiakkuuksiin

Tukea rekrytointiin, myynnin ja asiakashankinnan kehittämiseen Markkinointivirittämö-RekryKoulutuksen avulla

Ota yhteyttä ja ilmoittaudu mukaan!

Aavabang-verkkosivut-1920-20220530-141
 

Markkinointivirittämö: Myynnin ja asiakassuhteiden RekryKoulutus käynnistyy!

Edullinen, helppo ja riskitön rekrytointi – onko sellaista? Kyllä on, ja Marraskuussa 2025 juuri Jyväskylässä.

Etsimme nyt viittä yritystä mukaan markkinoinnin, myynnin ja asiakassuhteiden Markkinointivirittämöön. Etsimme ja valmennamme juuri teille sopivan markkinoinnin, myynnin tai asiakassuhteiden osaajan 4 kk RekryKoulutuksen kautta Jyväskylän kaupungin tukemana. Ohjelma sopii teille, jos kaipaatte markkinoinnin, myynnin tai asiakkuuksien pariin lisää käsiä sekä osaamista, mutta rekrytointi tuntuu liian työläältä, riskit liian suurilta tai haluatte asiantuntijoiden apua rekrytointiin, perehdytykseen ja myynnin sekä asiakassuhteiden kehittämiseen. 



Aikataulu

Ilmoittautuminen ohjelmaan päättyy: 15.09.2025
Yritysten starttityöpajat syyskuussa 2025.
Osaajien haastattelut: vko.42-44.
Ohjelma alkaa: 3.11.2025
Ohjelma päättyy: 27.2.2026

Ota yhteyttä



aava bang kuvitus tervehdys_small

 



"Virittämön kautta voit saada paljon enemmänkin, kuin vain uuden markkinoinnin resurssin. Ohjelma haastaa myös yrityksiä ajattelemaan asioita uudelta kulmalta ja verkoston myötä taloon voi tulvia laajemminkin uutta ymmärrystä ja osaamista." Jenni Eikrem, markkinointipäällikkö, Tamtron Oy

Lue koko referenssi


Säästä aikaa, vaivaa ja rahaa



Me hoidamme aikaavievän rekrytointiprosessin puolestasi. Kirjoitamme työpaikkailmoituksen, markkinoimme rekryä ja esihaastattelemme hakijat löytääksemme juuri teille sopivan tekijän. Lopuksi te haastattelette ja valitsette osaajan kolmen parhaiten soveltuvan kandidaatin joukosta.



Osoitamme, että rekrytointi voi olla huoletonta. Olemme teidän ja uuden osaajan tukena neljän kuukauden ajan: autamme perehdytyksessä, sparraamme markkinoinnissa, myynnissä ja asiakkuuksissa sekä ohjaamme yhteistyön rakentamisessa. Samalla karttuu sekä osaajan, että yrityksen osaaminen.

Tämän edullisemmaksi ei rekrytointia voi tehdä. Ohjelman kokonaiskustannus sisältää osaajan työskentelyjakson lisäksi myös osaajan valmentamista sekä yrityksen markkinoinnin ja myynnin kehittämistä Aava & Bangin asiantuntijoiden johdolla. Jyväskylän työllisyys- ja elinkeinopalvelut tukevat rekrytointia. 

 

Referenssi: Innokas Medical

Innokas Medical lähti mukaan, sillä markkinointitiimiin tarvittiin vahvistusta. Yritys oli laajentumassa uusille markkinoille ja samalla suunniteltiin brändiuudistusta, joten lisäkädet tulisivat tarpeeseen. Virittämön kautta rektytoitu Teija Tulinen on ollut tarpeellinen lisä tiimiin, sillä hän on ottanut vastuun sisällöntuotannosta ja vapauttanut sitä kautta kollegoilta aikaa muihin työtehtäviin. Markkinointiin on saatu enemmän pelivaraa, mikä tarkoittaa, että sitä voidaan tehdä enemmän ja systemaattisemmin.

"Ohjelman myötä saimme työkaluja, joita hyödyntää omassa työssä ja markkinoinnissa jatkossakin, esimerkiksi eri mittaamisen työkalut ja näkökulmia siihen, miten ja miksi markkinointia mitataan.”

Eeva Lindroth, Head of Brand and Communications, Innokas Medical

Innokas medical
 

Referenssi: Santa's Hotels

Kansainvälinen kasvu on keskeinen tavoite monille yrityksille – erityisesti matkailualalla, jossa kansainväliset asiakkaat ovat elintärkeitä. Kansainvälistyminen vaatii kuitenkin uutta osaamista, lisäresursseja ja ulkopuolista tukea. Santa’s Hotels lähti etsimään Vientivirittämön kautta lisäpotkua kansainväliseen myyntiin ja markkinointiin. 

"Tämä on sekä osaajalle että yritykselle turvallinen tapa – päästään elämään ja kokeilemaan sitä yhteistä arkea määritellyn ajan, minkä jälkeen päädytään toivottavasti yhtä hyvään lopputulokseen kuin mekin. Tämä on ehdottomasti antanut paljon enemmän kuin ottanut."

– Iida Hokkanen, markkinointipäällikkö, Santa's Hotels

SantasHotelsElf-1

Miten rekrytointiohjelma etenee?

Yhteinen matka alkaa yritysten kanssa osaamistarpeen tunnistamisesta ja kasvua tukevan roolin määrittämisestä. Kun raamit rekrytoinnille ovat selvät, päästään tositoimiin. Sillä tarkoitamme osaajahakua, sopivien kandidaattien kohtaamista ja oman osaajan löytymistä. Rekrykoulutus kestää noin neljä kuukautta, jonka aikana osaajia valmennetaan eri teemoista aina markkinointistrategiasta myynnin tehokeinoihin ja asiakassuhteiden hoitamiseen. Lopputuloksena teillä on tuloksellinen markkinoinnin ja myynnin malli sekä osaava tekijä sen toteutukseen.



Osaamistarpeen
määritys, osaajahaku ja rekrytointi

Valmennus, työssä-
oppiminen, myynnin ja asiakashankinnan kehitys

Työsopimus ja
tuloksellinen
myynnin malli

Virittämöt lukuina



0

valmennettua markkinoinnin ja myynnin osaajaa

0%

työllistymisprosentti

0

Virittämön yleispalaute asteikolla 1–5

0

Valmentajien asiantuntemus asteikolla 1–5

aava bang kuvitus haastattelu_small

 



"Olemme kasvaneet paljon, eikä yksi ihminen enää vain riittänyt. Päätökseen vaikutti merkittävästi myös se, että rekrytointi oli tehty meille Virittämön kautta helpoksi. Kokonaisuudessaan voin kyllä suositella Markkinointivirittämöä. Tämä on helppo tapa rekrytoida tiimiin uusi ihminen ja me löydettiinkin aivan loistava tyyppi."

– Pirjo Bovellan, markkinointiosaston tiiminvetäjä, Aikolon Oy

Tutustu referensseihimme

Aleksi Iittainen

Aleksi Iittainen

Myyntipäällikkö

Soita +35840 199 0571
aleksi.iittainen@bang.fi

Emma Kolppanen

Emma Kolppanen

Kasvuvalmentaja

Soita +358 40 767 0036
emma.kolppanen@bang.fi

Kiinnostuitko? Ota yhteyttä!

Jätä yhteystietosi tähän, niin otamme sinuun yhteyttä pikimmiten. 

Aava_Bang_logo_black Jyväskylä_logo_web_med