Tiivistelmä: Markkinointijohdon suurin este matkalla johtoryhmään on kielimuuri, joka erottaa markkinoinnin aktiviteetit liiketoiminnan tavoitteista. Ratkaisu on siirtyminen liiketoimintalähtöiseen markkinointiin, joka kytkee markkinoinnin toimenpiteet suoraan yrityksen strategiaan. Paikka johtoryhmän vaikuttajana lunastetaan puhumalla samaa kieltä johdon kanssa, nostamalla asiakas keskiöön ja panostamalla niihin markkinoinnin tekoihin, jotka oikeasti tuovat kasvua.
Kuvittele tilanne: istut johtoryhmän kokouksessa. Takana on jälleen yksi vuosineljännes täynnä kovaa työtä, upeita visuaalisia sisältöjä ja onnistuneita kampanjoita ja tapahtumia. Avaat esityksesi ja kerrot innoissasi, kuinka brändin tunnettuus on kasvanut ja sivuston liikenne on ennätyslukemissa.
Neuvotteluhuone hiljenee. Toimitusjohtaja nojaa eteenpäin ja kysyy sen yhden kysymyksen, joka saa kämmenet hikoamaan: ”Hienoja lukuja, Katri. Mutta kerro minulle: miten tämä näkyy viivan alla?”
Jos tässä kohtaa vastauksesi alkaa sanalla ”toivottavasti” tai palaat takaisin klikkausprosentteihin, olet juuri menettänyt strategisen otteesi.
Markkinoinnin suurin virhe ei ole luovuuden puute tai väärät kanavavalinnat. Suurin virhe on markkinoinnin oma termistö ja liian sisäänpäin kääntynyt tapa ajatella “vain” markkinointia. Kun markkinointi puhuu aktiviteeteista (mitä tehtiin), johtoryhmä odottaa puhetta vaikuttavuudesta (mitä saavutettiin).
Oman kokemukseni mukaan nämä ovat kolme yleisintä syytä, miksi markkinoinnin ja liiketoiminnan käsitteet eivät kohtaa:
Puhutaan välivaiheista, ei lopputuloksesta. Klikkaukset, näyttökerrat ja seuraajamäärät ovat markkinoinnin sisäisiä työkaluja, eivät liiketoiminnan tavoitteita. Johtoryhmää kiinnostaa myyntiputken arvo sekä asiakkuuksien elinkaaren tuotto.
Epäselvä yhteys strategiaan. Jos markkinointi näyttäytyy erillisenä saarena, joka ”tekee kivoja juttuja”, se nähdään kulueränä, josta on helppo leikata. Markkinoinnin on osoitettava, miten sen toimilla saadaan kasvua.
Talouslukujen pelko. Jos katelaskenta, asiakashankintakustannus ja takaisinmaksuaika eivät ole hallussa, markkinointi ei pysty osallistumaan keskusteluun investoinneista.
Lisäksi, muista asiakas! Liian usein näkyy myös asiakkaan ostoprosessin unohtaminen. Kun asiakas ei ole keskiössä, markkinointi ja myynti puhuvat ohi toisistaan. Ja ohi asiakkaasta.
Jotta markkinointi saa ansaitsemansa paikan johtoryhmän pöydässä, sen on muututtava liiketoimintalähtöiseksi. Se tarkoittaa siirtymistä pois ”markkinointikuplasta” ja asettumista liiketoiminnan omistajan saappaisiin. Tämä tarkoittaa kykyä nähdä markkinointi osana yrityksen kaupallista koneistoa.
Liiketoimintalähtöinen markkinointijohtaja ei kysy: ”Paljonko meillä on budjettia?”, vaan hän sanoo: ”Tarvitsemme tämän verran investointeja, jotta voimme tuottaa X määrän mitattavaa myyntiputkea.”
Tämä muutos vaatii rohkeutta kytkeä markkinointi suoraan euroihin ja kykyä raportoida niistä tavalla, joka tekee markkinoinnin arvosta kiistatonta.
Markkinointi on investointi, ei kulu. Mutta vain, jos osaat todistaa sen.
Olen raivannut strategisen markkinoinnin asemaa suomalaisissa suuryrityksissä yli 15 vuoden ajan ja työskennellyt lukuisten johtoryhmien, markkinoinnin johtajien sekä asiantuntijoiden kanssa. Tuon tämän kokemuksen käyttöösi koulutuksena. Voit varata kalenteristani ajan tai ota yhteyttä lomakkeella, niin sovitaan koulutuksesta tarkemmin!
Koulutuksessa kerron oikeiden esimerkkien kautta, miten:
Hurmaat liiketoiminta- ja myyntijohdon liiketoimintalähtöisellä argumentaatiolla.
Nostat asiakkaan keskiöön tavalla, joka innostaa koko organisaatiota.
Keskität panokset niihin markkinoinnin tekoihin, jotka aidosti vauhdittavat kasvua.
Otat paikkasi johtoryhmän vaikuttavana jäsenenä ja tuloksen rakentajana.
Tehdään markkinoinnista kasvun moottori!
Löydät myös kaikki avoimet koulutuksemme täältä.